Ujjayi dych

10.08.2018

Dych UJJAYI (udždžají)

Dych udždžají je pránájámická technika, pri ktorej sa dýcha so zaťažením hlasivkových štrbinou.
Jedná sa o jednu z najjednoduchších techník. Názov vznikol spojením slov ud (= hore) a zívajú (= víťazstvo, úspech). Používa sa pri výdychu aj pri nádych, pri oboch zároveň a možno ho vykonávať aj so zádržou dychu, v tom prípade zaráža džalandharabandhu (krčnej uzáver). Spája sa s khečarí múdry (jazyk ohneme a jeho špičku posunu po poschodí čo najviac dozadu) a býva súčasťou meditačných techník neba krijá (očistné techniky). Udždžají je vhodné cvičiť na záver hodiny pred meditáciou ako pránájámickou techniku ​​na upokojenie po dynamickom cvičení.

Nádych aj výdych nosom cez zúžené hrdlo a hlasivky, čím trochu brzdíme prúdenie vzduchu. Nádych aj výdych je sťažený a vydávame ľahký sipotavý zvuk.

Udžají privádza pránu do štítnej žľazy a prečisťuje pľúca.

Túto dychovú techniku prevádzame len dýchaním do hrudníka a pod kľúčne kosti. Pri nádychu a výdychu kladieme odpor prúdiacemu vzduchu tým, že čiastočne stiahneme hlasovú štrbinu. V hormonálnej jogovej terapii používame udžáji k stimulácii štítnej žľazy. Tento spôsob dýchania rovnako prečisťuje pľúca a odstraňuje hlien z priedušiek.

Pri dýchaní len do pľúc dochádza k výmene kyslíka, dôležité je vedieť že dych vždy vieme vedome ovplyvniť vedomím a tak meniť jeho formu. Telo sa vie fyziologicky prispôsobiť daným podmienkam automaticky ( beh, stres), ale vieme aj my vedome dych prehĺbiť, dýchať proti odporu. Toto dýchanie vráti človeka k sebe, vníma len dych...

Na fyzickej úrovni tento dych prečisťuje (odstraňuje hlieny a zapája väčšiu plochu pľúc),
na mentálnej úrovni upokojuje a pozastavuje myšlienky, čím sa človek rýchlejšie dostáva do stavu meditácie, spomaľuje dych - vďaka tomu telo vstrebe viac prány, spomaľujú sa aj mozgové funkcie a tím také príjem vzruchov a mentálne procesy.
Spomalenie dychu sa lepšie využíva nový kyslík a znižuje sa jeho potreba, zlepšuje sa činnosť všetkých orgánov, upokojuje, pôsobí proti nespavosti, prevzdušňuje pľúca, znižuje krvný tlak,
pri nádych má aktivizujúci účinky (teplo), pri výdychu upokojuje (vhodné po zadýchaný pri dynamických cvičeniach).

Zdroj: ,,Dinah Rodrigues, Hormonální jógová terapie"

https://www.joga-online.cz/vlastni-dechove-techniky/jogovy-dech-udzdzaji

Vytvorte si webové stránky zdarma!