Uddijána bhanda
Svámí Sivananda, ktorý bol jogínom a súčasne lekárom hovorí: "Uddijána Bandhu je pravým požehnaním pre ľudstvo. Prináša zdravie, silu a dlhovekosť každému, kto ju vykonáva ".
Bandhu znamená zámok, blokádu, kontrakciu. Uddijána obsahuje sanskrtské korene "ud" a "di", čo znamená "letieť nahor". Podstatou bandhy je svalový sťah. (Tu dochádza k zámene významu pojmov uddijána Bandhu a uddijána mudra. Počas uddijány bandhy sa nejedná o svalový sťah). Sťahom, alebo navodením pocitu v danej Bandhu, dochádza ku kontrole danej dutiny. Uzáver, ktorý sa takto vytvára, ovplyvňuje človeka mentálne. Reflexne vyvoláva spätné reakcie organizmu. Stimuluje činnosť orgánov, pôsobí na nervové uzly. Predovšetkým smeruje prianie aktivitu. Ovplyvňuje fungovanie energetických uzlov - čakier. Dochádza k vzniku mocnej energie, ktorá by bez vedomého konania mohla v človeku napáchať veľké škody.
Pri praktizovaní sa jedná o nasatí brušných orgánov do dutiny hrudnej bez brušnej kontrakcie. Bránice a brucho sa dvíhajú smerom k hrudníku a prána je namierená do Sušumny. Letí nahor. Brucho zostáva stále voľné a v trupe dochádza k vyvolaniu podtlaku, ktorý sa postará o nasatie brušných orgánov bez zapojenia sťahu svalov brucha. (Často tiež môže dôjsť k zámene vo výklade ďalšieho pojmu "Uddijánaka". Je to technika, kedy dochádza k vyvolaniu veľkého tlaku v brušnej dutine práve sťahom všetkých svalov brucha. Nevzniká podtlak, ale pretlak.)
Princípom cvičenie uddijány bandhy je dobré vyprázdnenie pľúc silným výdychom a následným prevedením "falošného nádychu" v zadržte dych. Dôjde k roztiahnutiu a rozšírenie hrudníka. V hrudnom koši je vyvolaný podtlak prevedením falošného nádychu. Bránice a brucho sú nasaté smerom dovnútra do hrudného koša. Spolu s bruchom sa dvíhajú a nasávajú vnútorné orgány. (Keby došlo k stiahnutiu brušných svalov a tým aj bránice, vyvinul by sa podstatne väčšia pretlak v hrudníku, a to je chyba.) Pri uddijáně sa tlak prenáša cez uvoľnenú bránicu a spôsobuje vťahovanie brušných orgánov smerom nahor. Pod vplyvom atmosférického tlaku sa brucho prehne smerom dovnútra, mizne a stáva sa plochým. Oblasť pod pupkom, vnútorné orgány, pohlavné orgány, hrádza a konečník sú ťahané nahor a tým dochádza k usmerňovaniu prianie energie.
vykonávanie
Vykonávanie uddijány bandhy môžeme aplikovať v stoji (pre začiatočníkov vhodné), alebo vo skrížené sedu (pre pokročilých cvičencov vhodné).
Nohy sú cca 30-40 od seba. Sme v stoji mierne rozkročnom. Nohy Pokrčíme v kolenách. Chvíľu sa venujeme plynulému nádychu a výdychu. Predkloníme sa a zhlboka (i ústami) vydýchneme tak, aby sa pľúca na maximum vyprázdnili. O stehná sa zaprieme rukami s prstami otočenými dovnútra. (Podopierajú sa rukami preto, aby sme nedávali podnet pre zapojenie brušných svalov s predklonom bez opory súvisiacim). Lakte sú vytočené von, aby hrudník mal miesto pre jeho rozšírenie. Pri ukončení výdychu lakte vystrite, zdvihneme ramená k ušiam a trup je naklonený mierne šikmo vpred. Hlava je mierne sklopená k hrudníku (je možné tiež zaradiť džalandharabandhu, aby neprenikal vzduch do pľúc). V zadržte roztiahneme hrudník smerom nahor a súčasne s tým, je vykonávaný "falošný nádych". Respektíve falošný nádych spôsobí roztiahnutie hrudníka smerom nahor. Tým, že zatlačíme ešte rukami do nôh, dôjde k zväčšeniu rozšírenie hrudníka a následného vsania bránice, brušných orgánov, pohlavných orgánov, konečníka, hrádze dovnútra.
Na záver, keď už prichádza potreba nádychu, (pri zaujatie džalandharabandy ju uvoľníme), dovolíme hrudníku zaujať jeho normálne postavenie, brucho sa vráti a až teraz sa nadýchneme. Keby sme sa nadýchli skôr, dôjde vďaka podtlaku v uddijáne Bandhu k vyvolaniu veľkej potreby dychu, a to by pre pľúca nebolo dobré. Plynule dýchame.
Techniku opakuje v začiatku nácviku len s krátkou zádrž dychu. Môžeme cvičiť pravidelne, vždy po úvodnom asanovať cvičení a vykonávanie pránájáma. V začiatku vydržíme zhruba 10 - 15 sekúnd a postupne, podľa pravidelného tréningu, zväčšujeme časové úseky. Na začiatku opakujte 2x. Až sa budete cítiť dobre, môžete pridať ešte ďalšie opakovanie.
Odporúčania bihárska školy jogy: v rámci vykonávania uddijány bandhy je možné od začiatku zapájať: Mulla Bandhu + džalandharabandu (ak zádrž dychu dlhšia)
Upozornenie pre správne vykonávanie uddijána bandhy
Chyby v implementácii
Uddijána Bandhu sa nepodarí,
ak budeme počas obmedzovače dychu prijímať vzduch do pľúc
Stiahneme
Ak brušné svaly
Stlačíme
Ak hrudný kôš a teda ho neotvoríme hlavne smerom nahor
Kontraindikácie
Cvičenie Uddijány bandhy nie je vhodné pre ľudí s problémami srdca, ochorenie s očami, ušami, akútnymi problémami s brušnými orgánmi. Ani tehotným či menštruujúcim ženám nie je táto technika doporučovaná (naopak po pôrode sa zapojením spodného zámku je táto technika prospešná pre rýchly návrat organizmu k pôvodnému stavu). Pri vysokom krvnom tlaku, pri prekonanej trombóze by si ľudia mali dať pozor na vykonávanie tejto techniky.
účinky
účinky
Fyzický význam: efektívnu masáž vnútorných brušných orgánov. Zlepšuje sa funkcia jednotlivých orgánov, ako sú: obličky, pankreas, žalúdok, črevá, pečeň. Pravidelné cvičenie môže odstrániť problémy s trávením, zápchou či nadúvaním. Upravuje problémy s vylučovanie a pohlavnými orgánmi. Dochádza k stimulácii žliaz s vnútornou sekréciou a zlepšenie práce srdca (spomalenie činnosti srdca) a súčasne dochádza jeho efektívne masáži. Nútená návratnosť krvi z dolných končatín a panvového dna je tiež veľké pozitívum súvisiace s vykonávaním uddijány bandhy. Aktivuje nervové zakončenia pozdĺž chrbtice a súčasne tiež aktivuje nervy vedúce k jednotlivým orgánom.
Bezpečnostné upozornenie - zádrž dychu
Keďže uddijána Bandhu sa vykonáva sa zádrží dychu po výdychu, je nutné spomenúť nebezpečnosť zádrží dychu. Môže tu dôjsť k rôznym zdravotným problémom, ktoré zádrž dychu môže vyvolať. Zádrže dychu sú určené pre zdravé jedince a pre ľudí, ktorí praktizujú pravidelne jogu. Je určená ľuďom, ktorí sa už trochu poznajú, dokážu vnímať svoje pocity a nepodceňujú je. Ako nácvik pre obmedzovače dychu je vhodné používať zádrž dychu po nádychu. V pľúcach je dostatok kyslíka, ktorý organizmus potrebuje pre žitie a jeho prácu. Zádrž v tele vyvoláva rôzne procesy, ktoré sme aj sami o sebe schopní cítiť. Pri zadržte je ovplyvnený krvný obeh, dochádza k hromadeniu krvi a ku stúpanie žilového tlaku. Krvné riečisko sa vyprázdňuje a venóznej tlak klesá. Zmeny tlaku v telesných dutinách vyvolávajú väčšiu vylučovanie hormónov žliaz s vnútornou sekréciou, dráždi nervy a srdcovú činnosť sa zrýchľuje. Z hľadiska mentálneho začína mať človek pocit paniky, vnútorného přepjetí a tiež môže stratiť kontrolu sám nad sebou. Ľudia, ktorí trpia vysokým krvným tlakom, psychickými problémami, chorobami srdca, brucha, problémy s hlavou, pri menštruácii a tehotenstvo by obmedzovače dychu nemali vykonávať.
Zdroj:https://www.jogadnes.cz/joga/uddijana-bandha-523/