Nádí
Prána
Prána je základnou esenciou všetkých foriem energie vo Vesmíre. Nádí sú kanáliky, ktorými v našom tele prúdi prána, vyživuje a stimuluje funkciu jeho žliaz a systému. Rovnako ako máme teply a žili, v ktorých obieha naša krv, máme sieť nádí, v ktorých prúdi prána a prostredníctvom ktorých je rozvádzaná do našeho tela. Pokiaľ sa tieto nádí zablokujú (v dôsledku svalového napätia, stresu alebo negatívnych emócií), spôsobuje nám to bolesť a zdravotné problémy. Hlavnými zdrojmi prány sú vzduch, potrav, slnko a určité miesta, ako sú pláže, jazerá, dodopády, lesy....
Ďalšou vlastnosťou prány je jej polatita, ktorá sa využíva v hormonálnej jógovej terapii. Jedna polatita aktivuje náš metabolizmus - energia súrja - slnečná) a druhá spomaľuje jeho rytmus (energia čandara - masačná). V HJT sa pracuje hlavne na fyziologickej úrovni.
Nádí
Podľa anatómie jógy je naše telo prepletené zložitou sieťou 72 000 nádí - v sanskrtu doslova ,,trubicami" -v ktorých prebieha energia. Niektorí autori nádí stotožňujú s nervovými dráhami, iní tvrdia, že sú veľmi jemné, zmysly nevnímateľné, ale predsa hmotné. Zastánci ,,nádí = nervové dráhy" pripomínajú, že stará klasická štúdia ršiov popisujú tieto nádí ako kanáliky s troma vrstvami. Vnútorná vrstva sa nazýva sira, prostredná damáni a vonkajšia nádí. Posledná označuje tiež celé toto ústrojenstvo. Energetická sieť a nervové dráhy majú podobnú štruktúru: navrstveného plášťa.
Jógini tvrdia, že u obyčajného človeka je množstvo týchto vodičov pre pránickú energiu nedostatočné.
Zaistiť voľný kolobeh pránických energií na všetkých úrovniach je jedným so základných cieľov jógy.
Ida a pingala
Najdôležitejšie nádí v ľudskom tele sú: Sušumna, Ida a Pingala.Čiňania poznajú podobný systém kanálov energie, ktoré označujú ako meridiány. Zo znalosti týchto meridiánov sa vyvinula akupunktúra. Nachádzajú sa po stranách chrbtice, ktorou vedie najdôležitejšie nádí, najdôležitejšia energetická tepna - Sušumna.
Ida je energetický vodič, ktorý začína v ľavej nosnej dierke, vedie po ľavej strane a prúdi ňou energia ženská - jinová. Je spojovaná s Lunou, chladom, pasivitou, smrťou, kľudom, meditáciou a minulosťou. Po tom, čo sa pretne v oblasti tretieho oka so sušumnou, spája sa s pravou mozgovou hemisférou (intuícia, syntetické myslenie, umenie...). Ida ovláda ľavú nosnú dierku a ľavú polovicu tela.
Pingala je energetický vodič, ktorý začína v pravej nosnej dierke, vedie po strane pravej a energia, ktorá ňou prúdi je mužská - jangová. Býva spojovaná so Slnkom, aktivitou, chuťou do života a s budúcnosťou. Po prekrížení sa so sušumnou končí v ľavej mozgovej hemisfére (analytické myslenie, logika ...). Pingala ovláda pravú nosnú dierku a pravú polovicu tela.
Sušumna, nachádzajúca sa uprostred, reprezentuje v nás princíp jednoty. Na jej začiatku, priamo pri koreni (tam, kde končí kostrč) spí stočený had - kundalíni (zosobnenie veľkej životnej, podvedomej, sexuálnej energie).
Zdroj: Pránájáma André van Lysebeth, Hormonální jógová terapie Dinah Rodrigues